Dom Lucie 39

Často počuť hlasy, že dom je buď rokmi overená klasika, šikmá strecha, na dotyk teplé drevo, útulný interiér, alebo moderná, biela, "kocka" s minimom detailov a čistými ale sterilnými líniami. Je to naozaj tak? Nie je stavba skôr dobrá alebo zlá, funkčná alebo neprívetivá, Vaša alebo len pre Vás? Dnes menej ako kedy predtým platia dogmy doby, preto v súčastnosti už nie je možné opísať nič slovom "moderné".

Dom Lucie 39 Dom Lucie 39

V 60-tych rokoch bola moderná rocková hudba a v architektúre hral prvé husle funkcionalizmus, bolo ľahké si pod slovom "moderné" predstaviť konkrétny štýl. Aká je však dnes moderná hudba? Je to gytarová, elektronická alebo iná? Veď dnes si každý môže vybrať z nepreberného množstva štýlov, a to platí aj pre architektúru. Dnes už nedominuje žiaden štýl, architekti slobodne hľadajú vlastnú cestu, vlastný rukopis. Nie je preto správne deliť domy na moderné a klasické, ale na dobré a zlé. Nezabúdajte nato, že každý sme iný, preto dom dobrý pre Vášho suseda nemusí byť dobrý pre Vás. Rukolapným dôkazom zotierania hraníc v dnešnom svete je aj dom Lucie 39. Lucia čerpá zo stáročí skúseností našich predkov a pridáva k nim vymoženosti súčasných materiálov a konštrukcií. Rovnako ako aj rokmi overené členenie dispozície upravuje pre dnešné potreby bývanie, veď predsa gánok, chyžu a chliev by dnes ocenil len naozaj málo kto.

Dom Lucie 39

Pomer strán pôdorysu, sklon strechy ako aj ostatné elementárne prvky pôvodnej vidieckej architektúry preberá Lucia ako základné princípy jej dizajnu. Vzniká tak osnova domu zapadajúca do štandardu výstavby z rokov minulých. Vďaka tomu tento dom prirodzene patrí do lokality s nízkou rurálnou architektúrov. Klasické akcenty ale obohacuje súdobými prvkami, čím zvyšuje svoj užitný komfort a približuje sa potrebám dneška. Nadštandardné presklenie obývacej izby ponúka silné prepojenie domu zo záhradou čím sa interiér pocitovo zväčšuje a presvetľuje. Prehrievaniu vnútorného prostredia zabraňuje prekrytie skiel, ktoré ponúka aj príjemné kryté posedenie na terase. Tento prvok ďalej oživuje jednoduchú hmotu domu jej členením odkazujúcim sa na dispozíciu, vďaka tomu vieme čo to o fungovaní domu povedať len z pohľadu z vonku. Ostatné časti stavby sú utilitárne a ctia si predovšetkým funkčnosť, ktorá sa zrkadlí v jednoduchom rasti okien a hladkom ukončení strehy bez viditeľného detailu.

Dom Lucie 39

Dispozícia sa opäť odkazuje na minulosť. Vstup zo strednej časti severnej strany domu umožňuje ľahký prístup do šatníka a na toaletu okamžite po vstupe do domu a zároveň ponúka priame spojenie s dennou časťou dispozície. Spríjemnenie vstupu umocňuje priehľad do záhrady, vďaka čomu sa nikdy nebudete cítiť stiesnene vo Vašom zádverí.

Dom Lucie 39

Denná zóna je funkčne delená na časť obývaciu, jedáleň a kuchyňu skrytú z prvého plánu. Všetky tieto miesta sú ale opticky spojené medzi sebou a aj so záhradou, čo im dodáva vzdušnosť a priestrannosť. Z dennej zóny vedie chodba sprístupňujúca všetky intímne priestory potrebné pre život rodiny.

Dom Lucie 39

K dispozícii sú dve detské izby vybavené komfortným pracovným stolom umiestneným priamo pod oknom, priestrannou vstavanou skriňou a posteľou. Na konci chodby sa vstupuje do spálne priamo spojenie so šatníkom. Príjemné západné slnko prestupuje do spálne cez jediné okno na západnej fasáde domu.

Dom Lucie 39

Na severnej strane chodby sú priestory priamo osvetlených kúpeľní. Tieto sú pripravené pre maximálnu variabilitu ich využitia. Zo základných možností sa ponúkajú varianty s jedným veľkým priestorom stvoreným pre maximálny komfort pohybu v kúpeľni, alebo rozčlenenie na dve miestnosti, čo umožní využívať hygienické zariadenia viacerým členom rodiny súčasne, v tejto variante je možné orientovať vchod do západnej kúpeľne priamo zo spálne, čím vznikne vlastná kúpeľňa rodičov pre ich maximálne súkromie.

Dom Lucie 39

Farebná schéme Lucie pracuje zo základnými farbami biela a šedá, ktoré dopĺňa drevený obklad v mieste terasy, čím jej dodáva dominantný charakter na inak čistej hmote domu.
Konštrukčne sa jedná o veľmi jednoduchý dom. Na nosných obvodových stenách stojí krov nesúci strechu. Jej šikmina prechádza do zvislých konštrukcií čistým detailom vďaka použitiu skrytých odkvapových žľabov. Konštrukcia zastrešenia terasy je drevená konštrukčne spojená s hmotou stavby.
Lucia 39 snúbi rokmi overené princípy s možnosťami dnešných materiálov a stavebných postupov. Výsledkom je harmonický celok pripravený slúžiť komfortu celej rodine. Kompromisy nie sú nutné, stačí len správne kombinovať výhody technológií a skúsenosti.

chcem viac informácií
o tomto dome

Aktualizované: 4.4.2018 späť

http://novy-skvely-katalog-2018.ekonomickebyvanie.sk/dom-lucie-39.htm
Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.